Biografia

Zespół Destroyer powstał w 1985 roku w Bytomiu, aktywnie uczestnicząc w lokalnym życiu muzycznym. Dwukrotnie zdobył „Lampkę Górniczą”, brał także udział w eliminacjach OMPP oraz wystąpił na „małej scenie” Jarocin Festiwal, a także na koncercie w Grodkowie. Patronat nad nimi objęła kopalnia im. Powstańców Śląskich i „niszczyciele” szybko stali się znani wśród śląskiej publiczności za sprawą takich utworów jak „Czarne Okręty” czy „Potępieniec”.

Festiwal w Jarocinie 1987

W 1987 roku Destroyer wystąpił na festiwalu Metalmania 87 nagrywając spilit z zespołem Hammer. Grupa występowała wówczas w składzie: Adam Słomkowski i Grzegorz Fredyk – gitary, Marek Łoza (bas i wokal) oraz perkusista Wojciech Zięba. Utwory zespołu zaczęły pojawiać się na składankach „Polish Heavy Metal 87”, „Metal Invasion” oraz „Metal Shock”. Z czasem Destroyer wyraźnie zaostrzył brzmienie i przyśpieszył tempo. Grupa Wspaniale wypadła na koncertach Heavy Metal Show oraz Metal Battle, dostając się na kolejną edycję Metalmanii, na której zagrali jako trio (już bez Fredyka). W biografii uwzględnić należy również trasę po Czechosłowacji w 1988 roku.

Sukcesy zespołu spowodowały, iż pojawiły się plany wydania albumu dla Klubu Płytowego Razem. Ostatecznie płytę zatytułowaną „Noc Królowej Żądzy” muzycy już pod szyldem Destroyers wydają dla Tonpressu w 1989 roku (angielskojęzyczna wersja tego albumu „A Night of the Lusty Queen” ukazuje się w Holandii wydana przez firmę Barricade Records. Po wydaniu płyty do zespołu dołącza oficjalnie basista Wojciech „Bolo” Szyszko, a Marek Łoza zajmuje się wyłącznie śpiewaniem. 1990 rok to kolejny występ zespołu na festiwalu Metalmania. W międzyczasie Słomkowskiego na gitarze zastępuje Waldemar Łukoszek i Destroyers niespodziewanie znika ze sceny. Było to spowodowane wyjazdem perkusisty i basisty do RFN. Już po ich powrocie miejsce Wojtka Zięby zajął młody perkusista Tomasz Wiczewski. W 1991 roku wychodzi druga płyta zespołu zatytułowana „The Miseries Of Virtue”. Muzyczna warstwa tej płyty jest dziełem głównie Waldka Lukoszka i jest dużo bardziej rozbudowana, lepsza pod względem technicznym, pod względem brzmienia od pierwszego albumu, jednak nigdy nie zyskała takiej popularności jak „Noc Królowej Żądzy”, która dziś stanowi już kanon polskiego metalu. Wkrótce po wydaniu drugiej płyty zespół przestał istnieć na ponad ćwierć wieku.

Pod koniec 2018 roku padła propozycja reaktywacji na okoliczność obchodów 30. rocznicy płyty „Noc Królowej Żądzy” i zagrania koncertu podczas Helicon Metal Festival II 30 marca 2019 r. w Warszawie. Występ w składzie: Marek Łoza, Wojciech Zięba, Adam Słomkowski, Wojciech Szyszko i Waldemar Lukoszek okazał się dużym sukcesem, po którym grupa postanowiła kontynuować działalność zarówno koncertową jak i wydawniczą.